Samo Zdrowie

suplementy CaliVita

tel. 888 203 203
SamoZdrowie > Nasze zdrowie > Antyoksydanty i wolne rodniki

Po naszym organizmie nieustannie krążą wolne rodniki oraz antyoksydanty. Jeżeli zachowana jest pomiędzy nimi równowaga czujemy się dobrze. Niestety zwykle dzieje się tak, że rodniki królują, dlatego szybciej się starzejemy i częściej chorujemy.

Czy można temu zapobiec?

Bez tlenu nie ma życia. Każda komórka naszego ciała potrzebuje go, aby właściwie funkcjonować. Kiedy wdychamy powietrze, zawarte w nim atomy tlenu momentalnie rozprzestrzeniają się po organizmie i dostają się do komórek. Każda komórka zawiera mitochondrium. Pełnią one rolę tzw mini-elektrowni. Gdy tlen oraz glukoza dotrą do mitochondrium tam zostają spalane i wytworzona zosatje energia. Ta energia jest gwarancją życia każdej komórki, czyli naszego.
Niestety w procesie przetwarzania tlenu na energię, część cząsteczek tlenu – około 5 % – uwalnia się w postaci wolnych rodników. Według badań w ciągu 70 lat życia wdychamy około 17 ton tlenu i niemal tona ucieka.Proces powstawania wolnych rodników jest przyspieszany między innymi przez palenie papierosów, stres, spaliny, długotrwałe opalanie się, a nawet zbyt wytężone treningi. W czasie intensywnego wysiłku przyspiesza się przemiana materii, szybszy metabolizm to szybsze przetwarzanie tlenu i glukozy w energię oraz zwiększona produkcja wolnych rodników. Wolne rodniki przenikają do naszego organizmu, także z pokarmem (grillowane lub wędzone potrawy).

Czym są wolne rodniki?

Każdy atom tlenu posiada na swojej ostatniej orbicie parzystą liczbę elektronów. Czasami jednak, jeden elektron uwolni się i w atomie pojawia się w tym miejscu puste miejsce. Traci on równowagę i zaczyna szybko poszukiwać bakującego ogniwa. Jeśli tylko znajdzie prawidłowy atom, atakuje go, by zabrać mu brakujący elektron. Uszkodzony atom zaczyna ponownie poszukiwać utraconego elektronu i tak koło się zamyka. Wolne rodniki tlenowe szukają elektronu w atomach różnych substancji również w atomach białka. Rozprzestrzenianie się wolnych rodników w komórkach ciała stopniowy wyniszcza organizm, uszkadza np. błony komórkowe, DNA.
jak dotąd uczeni nie ustalili jaka ilość wolnych rodników jest dla nas bezpieczna, a jaka zagraża naszemu zdrowiu. Z pewnością niewłaściwy tryb życia, niedostarczanie wraz z dietą antyoksydantów, czyli substancji, które unieszkodliwiają wolne rodniki spowoduje, że wolne rodniki zniszczą nasze zdrowie.
Uczeni wymieniają ponad 50 chorób wywołanych przez wolne rodniki. Są wśród nich: choroby serca, udar mózgu, nowotwory, Alzheimer, Parkinson, miażdżyca. Nie tylko uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, utleniają również lipidy (tłuszcze) LDL. Tłuszcze wraz z cholesterolem i wapniem zaczynają osiadać na ścianach tętnic w postaci blaszki miażdżycowej. Jeśli jest jej dużo, a ścianki naczynia zostają uszkodzone, wówczas tworzą się groźne skrzepy. Jeśli skrzep ” oderwie się”, może powędrować naczyniami krwionośnymi w kierunku serca (wtedy grozi nam zawał) lub mózgu (wówczas narażeni jesteśmy na udar).
Nie są to jedyne choroby, w powstaniu których mają udział krążące w organizmie niesparowanie atomy tlenu. Wolny rodnik niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Zabierając elektrony, często atakuje DNA.
Wówczas zmienia strukturę naszego kodu genetycznego, a to z kolei powoduje mutacje DNA. Zmutowane komórki namnażają się bez zahamowań. Tak powstaje nowotwór. Naukowcy są pewni, że wolne rodniki mają mniejszy lub większy wpływ na rozwój wszystkich nowotworów, na jakie chorujemy.
Wolne rodniki szkodzą również naszej urodzie. Niszcząc lipidy (tłuszcze) naskórka, uszkadzają jego naturalną barierę ochronną. Skóra wysycha i staje się bardziej wrażliwa. Naruszone zostają również włókna kolagenowe i elastynowe skóry właściwej, a to prowadzi do zmniejszenia jej elastyczności i przyspiesza powstawanie głębokich zmarszczek.

Mózg – demencja starcza, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, udar mózgu
Oczy – zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej
Skóra – łuszczyca, egzemy, rak, uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych (czyli szybsze starzenie się skóry)
Piersi – rak sutka
Płuca – przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, rak
Serce i układ krążenia – nadciśnienie, miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca, zaburzenia rytmu serca

Jak się chronić?

Na szczęście nie jesteśmy zupełnie bezsilni wobec wolnych rodników. Nasz organizm wytwarza sporo enzymów (m.in. SOD, katalazę, glutation), które nas chronią przed wolnymi rodnikami.
My sami możemy  dostarczać wolnym rodnikom niezbędne im elektrony. Jak? Najlepiej dostarczając niezbędną ilość tzw. antyoksydantów (przeciwutleniaczy). Należą do nich witaminy: A, C, E, flawonoidy, koenzym Q10, karotenoidy (beta-karoten, luteina i likopen).
Antyoksydanty, krążąc po organizmie, wchodzą w reakcje z wolnymi rodnikami i oddają im dobrowolnie jeden elektron. Po oddaniu elektronu przeciwutleniacze zamieniają się w neutralne cząsteczki, które są wydalane z organizmu. Dzięki temu, że antyoksydant nie staje się wolnym rodnikiem, nie następuje reakcja łańcuchowa.
Przeciwutleniacze chronią zdrowe komórki przed uszkodzeniami. By skuteczniej działały, potrzebne jest im dodatkowe wsparcie w postaci minerałów takich jak selen, cynk, żelazo, mangan, miedź.
Zdrowy tryb życia, właściwa dieta zbliżona do śródziemnomorskiej (duża ilość warzyw, owoców i oliwy) albo wegetariańska i codzienna suplementacja to najskuteczniejsza broń przeciwko wolnym rodnikom.
Jeśli nie dbamy o dietę, nie wypoczywamy, mieszkamy w zatrutym środowisku, zażywamy dużo leków, nadmiernie się opalamy (także w solarium) narażamy się na utratę zdrowia.

Antyoksydanty dostępne w ofercie CaliVita to:

  • Coenzyme Q10,http://www.samozdrowie.info.pl/coenzym-q10-zdrowie-na-dlugie-lata/                             http://www.witaminy.sklep.pl/coenzym-q10-p-5.html
  • Super Coenzyme Q10 Plus, http://www.witaminy.sklep.pl/super-plus-p-12.html
  • Sublingual Q10, http://www.witaminy.sklep.pl/sublingual-co-q10-p-11.html
  • Protect 4 Life, http://www.witaminy.sklep.pl/protect-life-p-9.html
  • Mega Protect 4 Life, http://www.witaminy.sklep.pl/mega-protect-life-p-8.html
  • Lutein http://www.witaminy.sklep.pl/lutein-p-7.html
  • Beta Carotene http://www.witaminy.sklep.pl/beta-carotene-p-2.html
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Comments are closed.