Samo Zdrowie

suplementy CaliVita

tel. 888 203 203
SamoZdrowie > Nasze zdrowie > Rola wapnia oraz wit D w utrzymaniu właściwej masy kostnej

Powszechnie wiadomo, iż witamina D wraz z wapniem pełni istotną funkcję w rozwoju ukladu kostnego oraz zapobieganiu zanikowi tkanki kostnej. Niedobór tych składników w okresie wczesnego dzieciństwa powoduje krzywiznę, w okresie dojrzewania przycznia się do osiągnięcia niskiej masy kostnej, a w kolejnej fazie do zanikania tkanki kostnej a w konsekwencji do osteoporozy.
Wapń jest budulcem kości, wzmacnia je, a także jest w nich przechowywany. Kiedy jest to konieczne organizm pobiera sobie wapń z kości.
Witamina D w swojej aktywnej postaci (1,25-OH cholecalcyferol) jest chormonem kalcytropowym, mającym duże znaczenie w procesie wchłaniania wapnia, w utrzymaniu homeostazy wapniowo-fosforowej organizmu oraz w mineralizowaniu macierzy kostnej.

WAPŃ

Układ kostny stanowi integralną część narządu ruchu. Pełni rolę podporową, a także oslaniającą, jest również magazynem pierwiastków niezbędnych do prawidlowego funkcjonowania komórek między innymi mięśniowych i nerwowych.
Tkanka kostna żyje i pracuje przez całe życie człowieka. W okresie dzieciństwa o w okresie dojrzewania kość wzrastają i rozbudowują się. Dojrzałe kości narażone są ma wiele mikrouszkodzeń i urazów. Wciąż muszą „naprawiać się”. Proces przebudowy trwa jednocześnie w wielu miejscach układu kostnego w tzw. jednostkach przebudowy kości. Komórki kościogubne, czyli osteoklasty najpierw likwidują starą, niepełnowartościową tkankę, a następnie komórki kościotwórcze, czyli osteoblasty, wypełniają wolne miejsca nową kością, która koniecznie musi być zaopatrzona w wapń, by uzyskać właściwą twardość.
Kość zbudowana jest z:
* minerałów stanowiących około 65% jej skladu
* macierzy organicznej – około 35%, składającej się z kolagenu, innych białek i lipidów
* osteoblastów, komórek wyściółki, osteocytów i osteoklastów
* wody

Najwazniejszym składnikiem jest fosforan wapnia. Od właściwego wysycenia kości solami wapnia uzależniona jest odporność kości na uszkodzenia mechaniczne. Organzim dorosłego człowieka zawiera 900-1350 gramów wapnia, z czego aż 99% znajduje się w kościach.
Wapń jest dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. Dzienne zapotrzebowania na ten pierwiastek zmienia się w zależności od wieku. Średnio można je oszacować na 1000 mg, ale w okresie szybkiego wzrastania lub w okresie karmienia zwiększa się do 1500 – 2000 mg.
Większa ilość wapnia jest niezbędna w okresie menopauzy i po niej. Niedobór wapnia w diecie przyczynia się do niszczenia tkanki kostnej w celu uzyskania tego pierwiastka dla innych narządów.
W polskiej diecie średnia zwartość wapnia wynosi zaledwie 400-800 mg. Najbogatszym źródłem wapnia są przetwory mleczne.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Comments are closed.