Samo Zdrowie

suplementy CaliVita

tel. 888 203 203
SamoZdrowie > Nasze zdrowie > Szkodliwe telefony komórkowe

Naukowcy ostrzegają: telefony komórkowe są groźne dla zdrowia!

Tragiczne konsekwencje zdrowotne olbrzymiej popularności telefonii komórkowej mogą być w przyszłości podobnie masowe jak negatywne efekty palenia tytoniu.

Tak ostrzegają amerykańscy eksperci naukowi Izbę Reprezentantów USA. Aż pięciu dekad było potrzeba na uznanie przez koncerny tytoniowe, że palenie powoduje raka płuc. 70 lat zajęło przekonanie przemysłu petrochemicznego do usunięcia szkodliwego ołowiu z benzyny. A dzieje telefonii komórkowej na świecie liczą raptem kilkanaście lat.

Ale potencjalne niebezpieczeństwo ryzyka zachorowania na nowotwór mózgu, spowodowany przez promieniowanie elektromagnetyczne telefonu, może być równie wysokie, twierdzi dr David Carpenter, szef Instytutu Zdrowia i Środowiska University of Alabama. Wtóruje mu inny z ekspertów dr Ronald Haberman, dyrektor Instytutu Nowotworów w University of Pittsburgh.

Obaj uczeni swoje ostrzeżenia przekazali bezpośrednio członkom specjalnej komisji Izby Reprezentantów podczas oficjalnej debaty w sprawie telefonii komórkowej. Namawiając do uchwalenia prawa o konieczności ustawowego ostrzegania o ryzyku używania telefonów komórkowych, tak jak robi się to w przypadku produktów tytoniowych.

Obaj naukowcy na podstawie wyników swych badań ustalili, że rakotwórczy wpływ telefonów na mózgi dzieci jest kilkakrotnie bardziej groźny. Haberman ustalił, że promieniowanie elektromagnetyczne sięga znacznie dalej w głąb mózgu pięciolatka niż osoby dorosłej.

– Warto pamiętać, że telefon komórkowy trzymamy głównie przy kości skroniowej, która jest najcieńszą kością czaszki, czyli stanowi bardzo słabą barierę ochronną – dodaje prof. dr hab. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg ze szpitala MSWiA w Warszawie.

Komitetowi Izby Reprezentantów amerykańscy badacze przedstawili także wyniki wielu innych badań z Europy udowadniających, że telefony komórkowe mają jednak wpływ na biologię organizmu. Szczegółowo omówiono jedno z ostatnich studiów przeprowadzone przez szwedzkiego onkologa Lennarta Hardella w 2008 r. Lekarz odkrył, że u osób często korzystających z komórki ponad dwa razy częściej dochodzi do powstawania guzów na włóknach nerwowych uszu.

– Badania ewentualnej szkodliwości telefonów komórkowych należałoby przeprowadzać przez wiele lat. Do takich eksperymentów trzeba by zgromadzić znaczną grupę ochotników i wystawiać ich na długotrwałe promieniowanie po to, by naukowcy obserwowali, co dzieje się z ich mózgami. Nikt nie zdecyduje się na takie eksperymenty – twierdzi dr Paweł Grzesiowski.

Haberman i Carpenter przy używaniu telefonu komórkowego radzą korzystać z zestawów mikrofon-słuchawka i mocno ograniczać – a być może wręcz zakazać stosowania – aparatów przez młodsze dzieci. Inni specjaliści dodają, że warto (używając przewodowych zestawów słuchawkowych) zaopatrzyć się w specjalne wkładki, których zadaniem jest pochłanianie radiacji telefonu.

Magda Havas z University of Ontario zaleca zaś wykorzystywanie słuchawek bezprzewodowych Bluetooth. Docierające do naszej głowy promieniowanie jest wtedy 100 razy mniejsze niż, gdybyśmy trzymali aparat przy uchu. Dobrze jest też zacząć zwracać uwagę na współczynniki emisji promieniowania nabywanego aparatu telefonicznego. A nie tylko jego modny kształt.

– GPS robi dokładnie to samo co telefonia komórkowa, ale w sposób jeszcze bardziej agresywny. Promieniowanie otacza nas zewsząd. Mamy po kilka komórek (emitują fale nawet, gdy z nich nie korzystamy), nawigacje, laptopy z odbiornikami WiFi i Bluetooth. To bardzo słuszna inicjatywa naukowców, bowiem nie wiemy wciąż dokładnie, jakie jest oddziaływanie tych wszystkich urządzeń na ludzki organizm – chwali troskę naukowców dr Grzesiowski.

Źródło: Fragmenty z artykułu: „Naukowcy ostrzegają: telefony komórkowe są groźne dla zdrowia!”, Ze świata nauki; 2008-10-06 [„Polska”]

COMMUNIGUARD – folia ochronna Produkt CaliVita® chroniący organizm przed szkodliwym działaniem elektrosmogu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
Szkodliwe telefony komórkowe, 5.0 out of 5 based on 4 ratings

Comments are closed.