Samo Zdrowie

suplementy CaliVita

tel. 888 203 203
SamoZdrowie > Nasze zdrowie > Wątroba – ważny organ naszego organizmu

Czy wiesz, że jedynie 5 % wątroby wystarczy aby przeżyć. Jest to możliwe ponieważ wątroba ma zdolność regeneracji. ZDROWA WĄTROBA I JEJ OCZYSZCZANIE TO PODSTAWA ZDROWIA.

Wszelkie problemy wątrobowe mają swoją przyczynę przede wszystkim w nadmiernym spożywaniu produktów oczyszczonych np. biała mąka, cukier rafinowany, tłuszcze nasycone oraz mięso. Bardzo często brakuje w diecie warzyw, owoców i produktów bogatych w błonnik i enzymy.

Niebezpieczne są również występujące w żywności zanieczyszczenia chemiczne, metale ciężkie, pestycydy, wirusy, bakterie chorobotwórcze, azotany i azotyny, leki farmakologiczne, antybiotyki, pozostałości po lekach weterynaryjnych oraz mykotoksyny. Każdego dnia wątroba musi dawać sobie z nimi radę. Kumulacja toksyn w organizmie obciąża nadmierną pracą wątrobę, która nie jest w stanie skutecznie pełnić swoich funkcji.

Dlaczego tak często mamy do czynienia z zatruciami pokarmowymi?

Co nam zagraża w miejscach zbiorowego żywienia?

Najczęstszym powodem zatruć są bakterie, ale przez zakażoną żywność mogą przenosić się także inne drobnoustroje, które mogą uszkadzać komórki wątroby. Zbliża się okres grillowania oraz okres wakacji. Niestety dania z grilla zawierają toksyczne benzopireny. Spożywanie żywności z benzopirenami jest nierozsądne, szczególnie w przypadku małych dzieci. Neutralizacja benzopirenów w wątrobie przebiega z wykorzystaniem detoksykacji benzenu oraz ważnych enzymów, które odgrywają ważna role w metabolizmie alkoholu. Jeśli do tego dołączymy kufel piwa, enzymy wątroby muszą zająć się neutralizacją zarówno benzenu jak i alkoholu, a często też zawartego w nim sporyszu (bardzo toksycznego dla wątroby), jak również alkoholu propylowego. Proces odtruwania spowalnia się nawet na kilka tygodni, a to sprzyja rozwojowi pasożytów.

Podgrzewanie w kuchenkach mikrofalowych i zwykłych tosterach również powoduje tworzenie się benzopirenów.

To w wątrobie rozwija się salmonella i becteroides fragilis, należące do bakterii, które potrafią żywić się żółcią i żyć bez tlenu. Salmonella pochodzi najczęściej z niesterylnego nabiału. Becteroides fragilis jak przypuszcza dr H.R.Clark, przenosi do organizmu glista ludzka (Ascaris). Zatruta wątroba wydala do jelita i żołądka żółć i bakterie, a te sprzyjają tworzeniu się nadkwasoty, wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz refluksu.

W wielu przypadkach chorób wątroby, zwłaszcza w marskości, potwierdzono obecność mykotoksyn – przede wszystkim aflatoksyny. To właśnie pleśnie, obecne z pożywieniu, wytwarzają jedne z najbardziej znanych substancji toksycznych, czyli mykotoksyny (szczególnie niebezpiecznych dla małych dzieci i kobiet w ciąży).

Aby oczyścić wątrobę z toksyn potrzeba około dwóch lat odtruwania i regeneracji.

Uczucie polepszenia może wystąpić już po kilku tygodniach diety odtruwającej, jednak nie jest to znak do tego, iż dieta może być zakończona.

Jakie są zadania wątroby?

Ma ona za zadanie ochraniać organizm przed chorobami, jednak by mogła prawidłowo pełnić swoją funkcję musi być wolna od wielkich związków chemicznych.

Idealną profilaktykę stanowi suplement Liver Aid.

W literaturze międzynarodowej wymienia się następujące składniki mineralne, witaminowe oraz składniki roślinne wspomagające prawidłowe funkcjonowanie wątroby:

  • multiwitaminy i składniki mineralne (żelazo, cynk, selen), w celu wyrównania niedoborów w organizmie,
  • witaminy z grupy B, wzmacniają funkcje wątroby,
  • lecytyna, wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby, wzmacnia aktywność sylimaryny,
  • aminokwasy zawierające siarkę (metionina, cystyna, cysteina), wspomagają regenerację komórek wątroby,
  • kwas liponowy – zwiększa energię komórek wątroby, jest aktywnym przeciwutleniaczem,
  • olej lniany, wykazuje działanie przeciwzapalne,
  • wyciąg z ostropestu plamistego (sylimaryna), wykorzystywany w medycynie ludowej, wspiera pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, wspomaga oczyszczanie wątroby i procesy trawienne.

CHOROBY WĄTROBY

1. ZAPALENIE WĄTROBY TYPU C więcej >>

2. STŁUSZCZENIE WĄTROBY

W naszej diecie jest za dużo mięsa, jemy poza tym za dużo i tłusto. Mamy mało aktywności fizycznej. W konsekwencji cierpimy na nadciśnienie, cukrzycę oraz problemy z wątrobą.

Choroba ta wciąż kojarzona jest nadużywaniem alkoholu. Tymczasem okazuje się, że dotyczy także osób, które nie piją go lub spożywają w niewielkim stopniu. Są wśród nich również dzieci i nastolatki. Główną przyczyną jest: nadwaga, otyłość.

NA CZYM POLEGA CHOROBA?

Wynika ona z odkładania się tłuszczów w komórkach wątroby, co upośledza ich funkcje. Prowadzi to do stanów zapalnych i do włóknienia narządu. Marskość (zastępowanie komórek wątroby przez bezużyteczną tkankę łączną) jest rzadkością. Choroba często jest wykrywana przypadkiem, np. podczas USG jamy brzusznej, bo może nie sprawiać żadnych dolegliwości. Tylko niektóre osoby czują ucisk lub ból pod prawym podżebrzem, skarżą się na zmęczenie i osłabienie. Objawów tych jednak z reguły nie wiążą z wątrobą, podobnie jak złego stanu psychicznego, a nawet depresji, które towarzyszą stłuszczeniu.

PRZYCZYNY

Otyłość brzuszną. Nadwaga jest najczęstszą przyczyną choroby. Dodatkowe kilogramy to niejednokrotnie rezultat niewłaściwego sposobu odżywiania i siedzącego trybu życia. Specjaliści twierdzą, że jeśli twoi rodzice byli otyli, prawdopodobieństwo, że tobie będzie trudno utrzymać linię, wynosi aż 75 proc. Przyczyną mogą być jednak nie geny, ale nawyki żywieniowe (dużo i tłusto) i bierny wypoczynek.

Choroba jest zwykle sygnałem, że coś złego dzieje się w organizmie. Stłuszczenie oznacza zaburzenia w gospodarce tłuszczowej i węglowodanowej. A to oznacza, że możesz mieć tzw. choroby metaboliczne, np. nadciśnienie albo cukrzycę typu 2. Niestety, stłuszczenia nie daje się całkowicie wyleczyć, ale można je znacznie zmniejszyć. Podstawą terapii jest niskokaloryczna dieta i ruch. Ważną rolę w jej leczeniu odgrywają także fosfolipidy, wspomagają one regenerację komórek, usuwają z nich tłuszcz i zapobiegają jego odkładaniu.

Często przyczyną tej choroby może być nadużywanie leków. Wciąż mówi się o tym, że nadużywamy środki przeciwbólowe. Przyczyną mogą być również choroby metaboliczne i wirusowe zapalenie wątroby typu C.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Wątroba - ważny organ naszego organizmu, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Comments are closed.